Toppturer från Kaskasavagge

Planen för sommaren är att slå upp ett basläger i Kaskasavagge och försöka ta sig upp på några av topparna i omgivningen. (Om vädret tillåter!) Huvudmål är Kuopertjåkka och Kaskasatjåkka. Har inte hittat något om den sistnämnda från norr, alla som skrivit något om denna har gått upp från söder. Nordostkammen ser ju gångbar ut på kartan, liksom övergången till Tarfalatjåkka och sedan ner igen efter dess nordkam. Någon som provat? Kuopertjåkka; Grundsten rekommenderar nordvästflanken. Något att tillägga? Alla tips emottages tacksamt! \ål
 
Nordkammen på Tarfalatjåkka

Jag har från toppen av Tarfalatjåkka gått den kam som jag förmodar att Du frågar efter. Detta med full turpackning. (vilket jag inte rekommenderar till någon).
Det går dock, fast det är brant med "rullande stenar" och man måste ha tid på sig. Det finns inget fast berg utan allt är en rasbrant.
Själv går jag alltid med två stavar vilket jag tycker underlättar i brant utförsgång.
Det är en mycket vacker miljö att tälta i nere i Kaskasavagge.

Mvh Björn
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips