Tips på område för fjällvandring i augusti, tält & folktomt?

Hallå, vi är ett gäng rätt erfarna vandrare som hoppas på ett fjällområde som inte har så mycket folk. Vi var tidigare inställda på Sarek men pga svårt att få till bra resväg kanske vi ändrar på planerna. Därför letar vi efter fjäll som passar denna beskrivning:
- inte har mycket folk
- går att nå med tåg från Stockholm (inte kring Kungsleden verkar det som, dåligt med tågbiljetter)
- vi sover i tält
- vi har inga behov av markerad leder (kanske tom. bättre utan leder, pga mer vildmarkskänsla och mindre folk)
- vi ska gå i ca 1 vecka
- det får gärna vara utmanande

Vi tittade på Hemavan, t.ex. artfjället, som verkar lovande. Fler förslag?
Vi är eventuellt öppna för att sänka kraven

Tack!
 
Inte blir det lätt

Om ni skall nå startplatsen med tåg så har ni inte mycket att välja på. Inlandsbanan har ingen reguljär trafik så det blir kustbanan och sedan blir det till att välja Jämtlandsfjällen eller fjällen i norra Lappland. Valet görs i Sundsvall (eller Bräcke).
 

Bilagor

  • Järnväg.jpg
    Järnväg.jpg
    30.4 KB · Visningar: 444

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Skäcker-, Sösjö- och Offerdalsfjällen brukar inte många hitta till. Knappt några leder heller. Ni kommer inte hela vägen med tåg men dock till Järpen och kan ta er vidare med en dryg timmas taxiresa därifrån.

Vi var i Skäckerfjällen för en tvådagars för några år sedan och funderar på Sösjöfjöllen för en 3-4 dagar i sommar. Hoppas kunna få vara rätt själva där trots misstänkt invasion av fjällen i övrigt.

Det är inte superhögt men ett hyfsat stort och samlat fjällområde.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips