Tips på bra ledklätterkurs (inomhus) i Sthlm

Hej!
Jag och en kompis har tänkt gå en ledklätterkurs inomhus under hösten/vintern i Stockholm och tänkte höra om det är någon som har tips på en bra sådan?

Har klättrat topprep i cirka 6 månader och har klättrat runt på lite olika klättergym i staden (Klättercentret, Karbin, Klätterverket och Salveo (när det var öppet) och det verkar som att alla har kurser men man vet ju inte om det är någon skillnad och om det finns någon som är bättre eller sämre.

Tips mottages således tacksamt!!!
 
Hej
klättercentret har störst säkerhets krav och deras kurser är bra. Klarar man kursen så får man också grönt/rött kort. Utan rött/grönt kort får man inte klättra på solna. tror att dom har dyrast priser men man får det man betalar för.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips