Tips om bra turskida önskas

Båda va vallningsfria, tycker det är smidigare på fjällturer. Använde stighudar på båda, inga problem. Har alltid med glidvalla, ovärderligt när det underfryser. Stighudarna har jag bara behövt vid mer rena bestigningar.

Eftersom fischerskidorna var helt nya och amundsen gått några mil vill jag inte uttala mig om greppet i dem då det känns lite orättvist. Fischerskidorna har ett helt brutalt grepp och glid, fick mig att omvärdera hela grejen med vallningsfria skidor. Hur bra amundsenskidorna vill jag inte uttala mig om förrän jag jämfört med ett par nya.

Vet inte om amundsen finns med Åsnes fjellelås. Deras korta stighudar. Är säkert smidigt men personligen kan jag inte se att jag har någon större nytta av dem, antingen räcker greppet i skidan eller så går jag i sån terräng att jag nog vill ha riktiga stighudar. Och skulle ändå ha med riktiga stighudar. Men om man har nytta av korta stighudar så är det säkert supersmidigt. I ärlighetens namn har jag aldrig testat korta stighudar och jag har en skeptisk inställning till dem. Har sett att fischer e99 säljs med någon liknande lösning numera, men är lika skeptisk till dem. Ska väl försöka prova nångång och se om jag kan bilda mig en uppfattning om jag gillar konceptet eller ej.
 
Tack igen!
Ska upp till Grövelsjön om en månad och är rätt sugen på att ha med mig ett par nya turskidor dit. Där blir det mest vinterleder men också lite preparerade spår. Vallningsfria är nog min melodi också även om jag är sugen på att pröva deras korta hudar..
En fråga till, hur upplever du spannet på dom respektive skidorna, vilket är hårdast? Jag kommer välja de längsta skidorna för med tung ryggsäck ligger jag långt över både E99 och Amundsens rekommendationer. Ska bege mig till en butik i morgon tänker jag så dom får mäta vilka som har längst spann med packning, om det ens finns nåt kvar att mäta.. Men du som har erfarenhet av båda kanske kan ge en fingervisning?
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips