Tillbehör till tält

Calexico

Avstängd
Kom ihåg att Postnord tar 75:- + moms så för småsaker lönar det sig inte speciellt bra att handla själv. Och leveranstiden är sjukt lång.

Brukar handla det mesta inom EU numera för att slippa krånglet med Postnord MEN många Kina-firmor har "filialer"i GB ocg då åker man lik förbannat på Postnords avgifter även om paketet kommer från GB. Om de inte redovisar VAT så åker man som köpare på deras avgifter.

GB = Storbritannien

Thelins ligger väl i sverige?
 
Specifikationer?

Köper jag en ryggsäck utan spec på spännena så står tillverkaren av säcken för kvaliten. Fast många tillverkare redovisar vilken väv de använder, vad spännena är gjorda av och även ibland vem som tillverkar dessa. Har de gjort val från tillverkare som står för en viss kvalitet så finns det ingen anledning att inte berätta.

Shelby
https://www.shelbyoutdoor.com/product_info.php?cPath=402_415_64_536&products_id=3302

Jag kollade på hemsidorna hos Bergans, Fjällräven, Haglöfs, Klättermusen, Lundhags och Osprey. Ingen redovisar vad spännena är gjorda av eller vem som tillverkat dom. Däremot redovisar dom -givetvis- vilken väv som används men inte vem som vävt den. (Den länk du skickade visar att spännet är tillverkat av YKK, ett japanskt företag!)

Givetvis tar den som säljer en produkt ansvar gentemot kund, så även Thelins antar jag.

Nu är väl inte det här någon stor fråga utan vi kan väl konstatera att många mer än jag tycker att det är bra att Thelins finns. Dom utvecklar väl sin verksamhet efter hand och kanske kommer att passa även dig så småningom.
 
Mässinggjuteri blir bra men tunga beslag, lättare och starkare kan man gjuta av dragringarna på konserv och dryckesburkar.

go tur
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer
Mässinggjuteri blir bra men tunga beslag, lättare och starkare kan man gjuta av dragringarna på konserv och dryckesburkar.

go tur

Det kräver dock att man köper en större mängd burkar. Vilket är högmod.

Ska man ha styrka kan man smida spännena och övriga tillbehör och sedan kola upp i koksgryn för att till sist sätthärda. Inga konstigheter.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips