Tape

TROY GARNER (Nisse nys Wasse) TROY GARNER är uppkopplad nu

Inlägg: 2 502
En bra tejp att bygga,laga kläder och ha i utrustningen är 3M 6969 , en mjuk armerad silvertejp.

Pattex på t.ex Jula är en liknande variant
Svara med citat Multi-citera detta inlägg

----------
Klipper in ett svar från en annan tråd. Det som inte går att laga med silvertape är trasigt heter det. Själv har jag med mig skavsårstape den bruna tygtape som nödlösning. Vad har ni med er? Vad har ni med för laga kajaken? Har en känsla för det kan bli en intressant tråd. Jag ska testa de två tipsen ovan.
 
Jag har alltid med mig några meter cirka 5 cm bred Stokvis silvertejp från Clas Ohlson lindad runt kortsidorna på ett gammalt medlems- eller bonuskort och några meter cirka 5 cm bred Leukoplast skavsårstejp från Apoteket på originalrulle.

/Birger
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips