Tandkräm

Mina ungar kom hem med en tandkrämstub som var inponerande liten. Tidigare har jag alltid haft två tuber igång för att ha en tub med lite kvar i till resor. Så till frågan. Vad har ni för tips om olika saker som tandkräm, deo, tvål som passar för resor. Kraven bör vara att de är små och lätta förfackningar, klara frysning nja priset bör ingå.
Så mina tips är tandkräm från tandläkaren som jag inte provat ännu i mini förpackningar. Apotekets lilla blå deo som innehåller mycket sprit och i plastförpackning. Förväntar mig att det finns mycket att berätta här .... eller har jag missat ett gammalt spår ?
 
Återanvända små tuber.

När du väl fått tag på en liten tub så kan du återfylla den från din vanliga tub. Tryck tuberna mot varandra spets mot spets och pressa tandkräm från den stora fulla tuben till den lilla tomma.
 
Små eller i alla fall betydligt mindre tandkrämstuber brukar finnas på apoteket. Tror det brukar vara Acta...

/Andreas
 
inte just tandkräm men

andra saker som tvål, solskydd, diskmedel, olja osv saker som flyter måttlig har jag i små plastflaskor från bodyshop som kostar ungefär fem kronor styck har jag för mig.
 

bergh

Avslutat
willys

jag köpte 5 tuber på willys i somras som var typ 6cm långa! de har hängt med på diverse skoj!

kostade 2 kr styck.
 
Köp inte tomma...

Köp inte tomma småburkar från Naturkompaniet. Köpte en sats med 8-10 tomma småburkar för runt 80 spänn. En god vän gjorde detsamma. Men både han och jag märkte att dessa sprack i locket. Mitt tips är därför att köpa småtuber/använda små förpackningar från tillverkare som säljer dem med innehåll i. Dessa håller troligen mycket bättre. Inte kul med smet i nessesären...Men det är värt tiden att hitta något som håller
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.