Tältplats på hemväg från Jotunheimen via Oslo

På väg hem efter några dagar i Jotunheimen kommer jag att stanna till vid Vindhällavägen och tälta i dess närhet. Sedan är det 9h hem till Linköping. Jag söker tips på tältplats inte för lång avstickare från väg 7 innan jag närmar mig Oslo.
Mvh Peter
 
Jag har inget detaljförslag och har inte åkt vägen du frågar om.

Man ser många som stannar till med husbilar eller tältar på kalfjällspassager utmed norska vägar. Nere i skogen är det mindre möjligheter jämfört med Sverige då landet är så kuperat men ta av på mindre vägar utan bebyggelse på webkarta, t ex www.ut.no kart och hoppas på lite tur.

Thure
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips