Stighudar

Hur fungerar det att åka på skarsnö/isigt underlag med stighudar under skidorna? Planerar att åka ospårat. Efterlyser synpunkter från dig som har erfarenhet av detta.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Vet inte vad du menar med "åka" men om man går uppför så är det oftast bara att trampa till lite extra om det inte är väldigt isigt. Jag har ibland också behållit hudarna på på platten, men det känns som att det sliter onödigt mycket speciellt om det är isigt så det gör jag inte längre.

Generellt när det är isigt/skare så vill man ha hudarna lite smalare än skidorna så att kanten tar (om man har stålkant).
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips