Stavar för berglöpning

Har tänkt tävla i Åre Extreme Challenge och funderar skarpt på att använda stavar på löpsträckan. Är det någon som har synpunkter på nödvändigheten av stavar för detta ändamål?
Målet måste vara att ha så lätta stavar som möjligt. Undrar därför om det kunde fungera med kapade längdstavar eller om man måste köra en grövre trekking/telemarks variant? Är det måhända spetsen som är för liten och klen på längdstavarna?

Synpunkter och erfarenheter tas tacksamt emot.

Daniel
 
hgus2568; sa:
Har tänkt tävla i Åre Extreme Challenge och funderar skarpt på att använda stavar på löpsträckan. Är det någon som har synpunkter på nödvändigheten av stavar för detta ändamål?
Målet måste vara att ha så lätta stavar som möjligt. Undrar därför om det kunde fungera med kapade längdstavar eller om man måste köra en grövre trekking/telemarks variant? Är det måhända spetsen som är för liten och klen på längdstavarna?

Synpunkter och erfarenheter tas tacksamt emot.

Daniel

Det går bra att köra med längdstavar. Men en fördel kan vara att köra med aluminium stavar eftersom staven lätt kan fastna i sprickor och dyligt. Tror du får rätt bra grepp med en vanlig vinter truga.
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Visst...

kan du ha stavar. Jag har gjort ÅEC 3 ggr utan och har ingen plan på att använda stavar om jag kör i år igen. Skulle uppskatta att 1 av 10 har. (högst ovetenskaplig uppskattning)

Ska du ha rekommenderar jag längdstavar med mycket liten truga, knappt någon alls. Större risk att trugan fastnar än att staven sjunker ner i jorden/stenen.

Det är ganska få som orkar springa uppför åreskutan (läs ingen). Efter Hummeln är det stora stenar och stavar är knappast av nytta där. Nerför vill man ha så lite som möjligt med sig

Lycka till, med eller utan stavar
/föhl
 
bara att se och lära...

Nu är det svårt att stå emot tjatet om stavar. Snabbast upp på skutan av alla i detta års upplaga av ÅEC var Johan Henriksson, Lundhags Adventure och han sprättade upp med gamla aluminiumstavar i händerna.
Bara att se och lära med andra ord...
/Björn
 
utan stavar?

körde du, Björn, utan stavar?
Om så är fallet kan vi konstatera att det skilde endast 19 sek mellan er två upp och ner 3:37. är ni olika snabba utför eller kan man dra slutsatsen att stavarna går att använda utför som stöttning/stabilisering?

bra jobbat av Lundhags multi-team under ÅEC. Så många framstående placeringar gör att det kommer bli intressant att följa er framfart framöver!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips