Starkt ljus på 200P

Har skaffat ett "nytt" Optimus 200 P, som försvarsmakten inte vill ha i lager längre.

Det är kanon (jag fick inte möjlighet att använda sådana i det militära) men jag tycker nog att ljuset bländar en del.

Är det någon som har förslag på någon typ av avskärmning till glaset e dy.

Finns det matta glas?

Annars är jag hur nöjd som helst med den på uteplatsen,
i dessa ljumma kvällar.

Mats
 
Det blir ju inte så "mysig" låga med denna typ av förbränning. Om du inte hittar matt glas så kanske det går att kalka glaset? , som man gör med växthusen för att förhindra stark solinstrålning.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Matta glas och skärm till 200P

Det finns matta glas till 200P. Dock inte som originalglas.
Skärmar finns att få tag på aluminiumskärmar till 200-serien och 1200-serien. Det finns tyvärr inte längre mässingsskärmar.

Båda dessa produkter, såsom de flesta reservdelar och tillbehör till lyktor och dylikt, bör finnas hos FOGAS 08-7029029

MVH!

Andreas Müller, Optimus Int. AB
 
Matt glas

Det finns egentligen två sätt att få ljuset lite behagligare, båda är lika enkla.
1. Köp ett matt glas som finns för gas lampor. Det är bara ett litet minus med detta, det är svårt att se när förvärmningen är klar, men det lär man sej så småningom.
2. Använd en glödstrumpa som är en nummer för stor, i ditt fall, ta en glödstrumpa av storleken 300 - 400 cp, och applicera den istället för den 200 cp strumpa som du har i lampan nu.

Jag har provat båda versionerna och jag skulle nästan säga att det är bättre att använda en större glödstrumpa. Ljuset blir aningen gulare och bländar på det sättet inte användaren.

Hälsningar,
Anders Willman
http://willman.20m.com
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips