Spara information från GPS till en fil/hemsida.

Jag har en Garmin eTrex Legend kopplad till en laptop. Jag undrar om nån vet hur man göra för automatiskt spara aktuell position i en fil t.ex. en gång per minut.

Tanken är att jag ska ut och segla med GPS, dator och mobiltelefon och tänkte då utnyttja filen med min aktuell position till att uppdatera min hemsida med aktuell position på en karta.

Den senare delen med att uppdatera hemsidan klarar jag av själv, bara jag på nått sätt lyckas få tag på min position i en fil.

T.ex. nått program som en gång per min plockar position ur min GPS och sparar den i filen test.txt med innehållet

"1663700 6576000"
eller
"1663700,6576000"

Detta skulle jag senare länka vidare till en karta:
http://maps.gulasidorna.se/se_MapIm...bols=star&symbols_x=1663700&symbols_y=6576000

Tacksam för hjälp
 
Jag gör så här

Ställer in den tid jag vill ha mellan trackpunkterna i GPSen. Ingen dator inkopplad.
När jag kommer hem flyttar jag punkterna från GPSen till datorn med Kartex och OziExplorer.
Skriver lite HTML om datum, vilka kartor som gäller och flyttar filerna till hemsidan.

Se http://home.swipnet.se och klicka på GPS.
Eller direkt http://home.swipnet.se/brune/gps.html

http://home.swipnet.se/brune/skridsko.html finns trackfilerna utritade på NASA satellitfoton. Sidan är seg om man inte har bredband, då det är många stora bilder.

/ Per Brune
 
SV: gör så här

Grejen är den att jag tänkte göra detta live! alltså när GPSen sparar filen med positionen en gång per minut så kopplar mobilen upp sig med GPRS mot webservern hemma och skickar över positionen. På så sätt skulle det gå se live på en karta just nu.

Kostnaden blir inte alls så stor för det kostar 15 kr att skicka över 1 MB med GPRS. En fil med position + inloggning på ftp-server kanske tar MAX 1 kb. Med andra ord ca 1000 uppdateringar för 15 kr.
 
Vilket operativsystem har du? Om du inte kan hitta något färdigt program så kanske du kan övertyga någon att sätta ihop ett. Själv kan jag komma åt serieporten i DOS-läge på min W95-burk, men vet inte hur Windows reagerar i det läge att du vill ha ett sådant program i bakgrunden.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
position via gprs till websida

Har sett detta på tyska siter. det finns redan färdiga gratisprogram. En del använder gprs, andra amatörradio.
Ställ en fråga på Newsgroup maus.technik.de, helst på tyska men engelska går nog också.

Inte för att min tyska är nåt vidare men kanske nåt sånt här:

GPS-Positionen über GPRS zum WEB?

Ich möchte mit dem am Laptop angeschliessen GPS Positionen über GPRS und internet zu einem Website übertragen. Gibt es dafür schon ein Software?

Via google fann jag rakst denna sida som också fanns i engelsk version:

http://www.gowireless.ch/mobile/english.htm

Det finns mer men jag tror de använder samma grundprogram.

Hejonas
 
resten då?

Första delen ser inte så svår ut och borde finnas.
Du pratar om en automatisering av överföringen positionen till en hemsida
Hur gör du med resten -överföring av txtfilen till karta på egen hemsida? Vad har du för programvara ?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips