sovsäckshjälp!

Hmm, billig+bra kan jag tyvärr inte hjälpa dig med men ett tips för att hålla nere kostnaden kan vara att köpa en ngt för "kall" säck och lägga till ett innerlakan i fleece eller siden.

Intersport och Stadiums egna märken brukar vara billigare än Haglöfs och andra "kvalitetsprodukter".

/M
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Bensinmackar, mataffärer

En kompis till mig köpte en helt okej sovsäck för 300 kr. Den var i syntet, men innerfodret var i bomull. Hon är ganska frusen av sig, sovsäcken går till -5. Tror hon köpte den på Konsum eller nån bensinmack nånstans i Dalsland. Det går att få tag på billiga och bra sovsäckar!

+ Billig
+ Varm
- Tung
- Stor nerpackad
- Sämre kvalitet förstås

Ska man inte bära runt på säcken utan bara ska campa lite då och då kan man nog gott och väl nöja sig med en billigare modell. Kan vara en god idé att köpa en säck som går till -5. Sen är det bra om blixtlåset är långt så att man kan dela säcken och ha den som ett täcke när det blir för varmt, samt kunna sticka ut fötterna ur den ifall man är varm om dem

Lycka till!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips