Söker en deltagare till Aconcagua i vinter!

Hej, vi är tre killar på mellan 25-28 år som ska iväg och bestiga Aconcagua i vinter, mellan 18 dec och 7 jan. Tyvärr har vår fjärde kompis fått förhinder och kan inte följa med, därför söker vi nu en ny person som vill hänga med oss på detta äventyr. Kille eller tjej spelar ingen roll, men erfarenhet av tidigare berg är väldigt önskvärt.

Tanken är att vi ska ta normalrutten upp och att vi ska gå själva utan guide. Dock kommer vi att hyra mulor för transport av delar av packningen till baslägret. Vår egen erfarenhet består av mycket tid i svenska fjällen där vi bestigit en del berg. Vi har också varit uppe på Elbrus. Tält och kök har vi för två tvåmannalag, så endast personlig utrustning krävs. Avresan är planerad att gå ifrån Oslo, men det är ju inga problem att möta upp i en knutpunkt i Europa eller nere i Mendoza. Mer info om oss och våran resa går att läsa om på våran hemsida: http://www.lajt.com

/Victor, Tobias och Stefan
 
Här är jag!

Satt här och surfade runt i jakt på Aconcaguaresor till vintern och så dyker ni upp :)
Är jäkligt sugen på att hänga med på erat lilla äventyr!
Antar att det är dags att flytta semestern till december nu?
/Mattias
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips