Slitstarka regnkläder !?

Hej!

Jag är ute efter ett slitstarkt regnställ som klarar långvarigt hällregn och fältarbete i skogen med grenar som river och buskar som fastnar m.m.
Har även tänkt använda det under vandring och annat uteliv, så det bör inte vara för tungt.

Köpt 2 st senaste åren (ett didriksson och ett TP) men båda klarar inte rivstyrkan/vattentäthet.

-Vad är era tips !?
-Har militären nåt passande ?

Mvh
Johan
 
Militärens m/90 regnställ är i och för sig vattentätt och någorlunda rivstarkt men det har ingen andasfuntion i huvudtaget. Jag har alltid varit nöjd med det under de förhållanden jag haft det, vilket är ca 80 fältdygn.
Men jag har i och för sig rivit sönder ca 3 regnställ under denna tiden.
Regnstället är tillverkat i tunn polyurtan och håller inte Didriksons eller TP måttet så kommer inte heller m/90 regnstället göra det.

Dessutom skulle jag vilja säga att m/90 regnstället inte är prisvärt. Det finns bättre kläder du kan hitta för de pengarna!

//Peter, fd yrkesofficer
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Klassiska galon regnkläder om det skall vara absolut tätt och slitstarkt. Gore, e-vent eller motsvarande för bästa komfort, täthet och slitstyrka. Packlite eller motsvarande om du vill gå lätt (på bekostnad av slitstyrkan).

Oopss! Det blev nog mer än en jacka det! :)
 
ok!

Ok, då verkar inte m90-regnstället vara ett bra alternativ tyvärr.

- Galon, var finns sådant nuförtiden ?
- E-vent, ge exempel på märken/modeller ?
- Marmot Precip, kan det vara nåt ?

/Johan
 
Jag kan bara konstatera att vad gäller m/90-regnstället slet jag sönder 2 st byxor på grenar genom att bara gå över skärgårdsöar. Blev faktiskt förvånad av hur lätt de gick sönder. Dessutom är m/90 omotiverat dyra för ett enkelt galonställ.
 
Fristad

Har ett Fristad regnställ köpt i en butik för arbetskläder. Liknar galon men är betydligt mjukare. Skönt och bekvämt, blir inte allt för fuktigt under.

Jag har arbetat med det mycket när jag röjt i skogen och gått i täta ungskogar, gjort skogsbruksplaner och gått genom täta granplanteringar, vandrat med det, haft det som regnställ på motorcykelresa tvärs över Kanada.

Idag har det bara enstaka små (obetydliga) hål längst nere vid fötterna. Kostade litr drygt 500 kr per del för ett antal år sedan.

Kan varmt rekomenderas.


/Mattias
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Låter bra!

Det låter utmärkt Mattias! :)
Verkar som du har lika användningsområde som mig, så jag ska kolla upp en butik som säljer "Fristad"

/Johan
 
Jag rekommenderar dig att titta på Taigas sortiment. Det är arbetskläder för yrkesfolk i utsatta miljöer. Jag har bl.a. en Quebec-jacka som lär hålla hur länge som helst. Taiga gör mycket bra och genomtänkta produkter enligt mig, dock passar de inte alla då de ofta är tunga och lite otympliga.

http://www.taiga.se/
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.