Skomakare i Stockholm

Skomakaren vid Bagarmossens T-bana tycker jag är bra.

Men han gör allt möjligt alltså inte specialiserad på vandringskängor.. Vad är det för typ av sula?

Vet du att den sulan finns som reservdel?

Thure
 
Finns en klassisk skomakare (även syatelje i angränsande lokal) som jag har goda erfarenheter av. Heter "Service Style Syateljé & Skomakeri" på Lilla Brogatan 1B (vid ån) i Norrtälje. Kan vara värt att åka dit.

Många skomakare idag har annars karaktär av "klackbar" men här är det frågan om en skomakare av mer klassiskt snitt.
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Tack...

...för alla tips! Idag har jag varit hos Skomakeri Framåt i Gamla Stan och fick en bra diskussion kring sulor på kängor med slutsats att de ser till att kängorna inte läcker in via sulan på denna fjällvandring och sedan har kängorna gjort sitt! :)
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.