Självstagande 3p tält

Jag behöver ett större tält. Jag har nu ett Hilleberg Allak sedan 10 år, och är väldigt nöjd och bortskämd med detta tält. I princip söker jag ett i funktionen liknande tält men lite billigare och lite större
Alltså ett 3 personers tält, självstagande och helst en konstruktion där inner och yttertält kan sitta ihop och resas i ett moment. Jag behöver inte Hillebergkvalitet, och det behöver inte vara superlätt, men gärna lite mera plånboksvänligt. Har någon ett förslag?
 
"Inte superlätt" är ju en definitionsfråga, så det finns en överhängande risk att mitt förslag är på tok för tungt ändå. Jag köpte en Robens Fortress 3 i somras. Det är rymligt och självstagande. Bra absid. Klarade ett dygns ihållande regn med tillhörande blåst, så det håller tätt.

Vikten är dock över 6 kg (6,1 kg enligt spec), så det är lite mycket att bära runt på. Det går nog att komma ner en del om man byter bågar och spikar till aluminiumditon. Jag har det för bilburen camping, så vikten har inte varit ett problem för min del.

Prismässigt var det ganska överkomligt. Kostar 2500 kr, jag köpte det på kampanj för halva priset, men nog hade det varit värt fullpris också.

Det kanske inte är det tältet du letar efter, men värt att lyfta fram ändå.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Jag hittade också två Marmot tält som kanske kan fungera. Marmot Allvar och Marmot Miwok. Är det någon som vet något om dessa? De förefaller vara närmast identiska.
 
Jag hittade också två Marmot tält som kanske kan fungera. Marmot Allvar och Marmot Miwok. Är det någon som vet något om dessa? De förefaller vara närmast identiska.

Jag skulle nog ändå välja Exped pga allt positivt jag har hört/själv upplevt om dessa tält.
De kanske är dyrare än t.ex Marmot, men Orion-tälten är ju helt självstagande vilket är ju ett stort plus samt att de har även en bra kundservice om något skulle hända.
Testa ett om du får möjligheten. De är otroligt lätta att sätta upp/montera ned.

/Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips