Självräddningsövning

Hej
Provade förra helgen på en självräddningsövning med vkv:s pontonsystem.
Övningen genomfördes i ca 8 m/s i havssjö, detta för att få in lite realism i övningen.
Jag måste säga at det fungerade över förväntan, handhavandet var enklare än jag trott och man var ganska snart uppe i kajaken igen.
De kommande turerna kommer nu att avslutas med en övning för att det skall "sitta" ordentligt.

Finns här fler som använt systemet? och i så fall något som man speciellt skall tänka på vid användandet.

/Stig
 
självräddning

Jag kan bara instämma. Det känns säkert och då man är lite blöt och kall efter en vurpa är det skönt att ha stödhjul på hemvägen när vädret ger sig till känna.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips