Sitojaure på skidor

Hade tänkt att åka via Sitojaure - Rinim - Bastavagge... för att kunna ta mig upp mot Akka.

Någon som har koll på om hela Sitojaure brukar vara farbar kring påsk?

Tacksam för svar
 

dave1

Avstängd
Vad menar du med farbar? Isläget tänkte du eller? Vid påsk lär det vara is så det räcker och blir över.
 
Jo, jag menar om det går bra att skida över hela sjön. Rimligtvist borde det inte vara något problem, men jag har aldrig tagit den där vägen förut så...därav frågan!
 

dave1

Avstängd
Tänk på att pastavagge kan vara väldigt lavinfarligt; det är en smal dal omgiven av branta sluttningar.
 
Tack för svaren, får väl se hur lavinfaran ser ut. I annat fall kan man ju ta nordsidan runt Ähpar.

I vilket fall blir det nog att ta sig igenom där ganska snabbt, känns inte helt bekvämt att slå upp tältet med så branta sluttningar runt omkring sig.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Sitojaure består ju egentligen av två sjöar med en kanal mellan sig. De som har åkt båt längs med Sitojaure kan inte ha undgått att se ”kanalen” som är ganska trång och strid. Just här skall du alltså inte åka skidor även under påsk… Överallt annars är det normalt bra is.

Varningen om Pastavagge och laviner är mycket befogad, jag skulle inte välja den vägen. Inte ens Samerna tar den vägen! Vägen runt Äpar fungerar fint!

Thomas
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips