Sista minuten-tips

Om två veckor lyfter flyget mot San Francisco där jag ska inleda min transkontinentala ensamcykling med New York som slutmål. Den östliga rutten har jag valt med så fördelaktig vind och så jämn medeltemperatur som möjligt i åtanke. Rutten är dessutom anpassad för att passera så många av UNESCO:s världsarv som möjligt så den är något längre än en "vanlig" kust till kust resa.

Ni kan läsa mer om mig, projektet och utrustningen på min blogg http://worldheritagebiker.com/ där ni även kan följa hela cyklingen.

Det jag känner mig mest orolig över är dock att jag känner mig förvånansvärt lugn inför avresan. Är nöjd med mina planer och tycker att jag har hyfsad koll på läget. Detta innebär antagligen att jag har förbisett något av stor vikt ;) som jag hoppas ni kan hjälpa mig med.

Ni som har erfarenhet av liknande projekt; vad glömde ni att tänka på som ni borde haft i åtanke? Ser ni några uppenbara brister i min planering? Hade ni gjort något annorlunda?

Tacksam för alla former av reflektioner!
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips