Shoppa mellan San Fransisco o Yosemite

Ska till Yosemite (Toulumne Meadows) i sommar. Insåg idag att racket behöver kompletteras litet. Är det bäst att lösa det här hemma eller finns det ngt käckt ställe mellan S F och Y eller i Y där det är billigt och bra att handla? Har en knapp dag att lägga på logistiken, sedan ska det f...n klättras, så inga långa omvägar. Några tips?
 
En lämplig väg att köra är 101 söderut från SF till Gilroy och sedan österut via Merced till Yosemite. Strax söder om SFO flygplats passerar ni Mountain View där ni hittar en REI butik precis invid 101 på höger sida om ni kör söderut:
http://www.rei.com/stores/mountain-view.html
Jag har besökt den butiken många gånger och REI är bland de mer välrenomerade outdoor butikerna i USA.

Är ni intresserade av att även handla vanliga käder och skor som är mycket billigare i USA kan jag tipsa om den stora Premium Outlet som finns i Gilroy (som är mest känd som USA's vitlöksdistrikt;)):
http://www.premiumoutlets.com/outlets/outlet.asp?id=23
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips