Samos - grekisk ö

Är det någon av er som varit på Samos och har vandringstips därifrån?
Vi ska dit till hösten och vill gärna göra några dagsetapper, har hört att det ska vara grönt och fint och vandrings värt.
Har ni andra tips så emottages de också tacksamt!
Hälsn./Birgit
 
Fin ö

Hej!

Jag är väl inte den som bäst kan svara dig. Har aldrig vandrat på ön. Gjorde en sökning på Samos i alla forum här på utsidan och resultatet var minst sagt nedslående. Ingen verkar ha nån koll på hur det är att vandra där.

Däremot har jag åkt runt rätt mycket på Samos och kan berätta att ön är mycket omväxlande, med fina stränder och fina bergstrakter. Skogiga trakter finns också i "inlandet", med pinjedoft och svalka.

De mest vandringsvänliga trakterna förefaller vara på norra delen av ön, dvs längs kusten väster om Samos stad. Kokkari är nog en bra utgångspunkt, liksom Karlovassi långt i väster.

Hittade dessutom denna länk, som verkar bra.

http://home.bredband.no/harhau/islandwalking/samos.html

Lycka till!
Bert
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Samos

Jag var och vandrade på Samos i april 2002. Det var jättefint! Jag bodde i Samos stad och gjorde dagsutfärder därifrån. Det gick mycket bra att ta sig ut på ön mha lokalbussar. Tips på lämpliga rutter hittade jag i en bok som jag hade lånat på biblioteket. Tyvärr kommer jag inte ihåg namnet men jag kan nog kolla upp det om så önskas. Boken var skriven på engelska.
 
Ikaria

Jag var på Samos för länge sedan och visst var ön trevlig att vandra till. Vi var på byn Phitagorio, där finns en intressant tunnel man kan gå in i en viss bit.
Ta en dagstur till grannön Ikaria om det är möjligt, minst lika fint som Samos. Ruiner efter en kurord med namnet Therma har jag ett minne av.
 
Samos

Hei

Jeg og min kjæreste var på Samos i Mai 2003,og Samos
har for alltid festet seg i våre sinn.
Det var vår,oya var fantastisk frodig,krydderduftende og berglendt.
Strendene er forøvrig også meget bra,så vi var i utgangspunktet på kombinert fjell og badesemester.
Basen vår var ett lite famile hotell i den langstrakte
kystlandsbyen Vootsalakia.
Rett bak landsbyen reiser fjellene seg mektig,ruvende
og strekker seg mot synsranden,over 1400 meter på det høyeste.

En lengre og bratt tur her nede bør starte før soloppgang,varmen kan bli ganske ille,mye drikke,og solbeskyttelse.

En,i våre øyne,ifra Vootsalakia,er på landevei ut av landsbyen iretning fjellet(også til Pythagoras hule),men til venstre for den.Oppover og oppover i mange svinger til veiens ende,
Herifra går det en sti opp i Pinjeskogen til ett ensomt beliggende,men fullt levende kloster.
Stien går gjennom klosteret,en opplevelse i seg selv,og videre opp gjennom Pinjeskog,etterhvert brattere,så møter man kalfjellet.Utsikten er topp.
Videre bærer det oppover,gjennom små daler,tørrt men grønt også.
Ca.2/3 vei finner vi en drikkkilde,herlig.så går vi brede,men etterhvert smalere rygger til topps.der stør det en varde med ett vaiende gresk flagg.
Utsikten var blått hav krydret med med fjerne og nære
øyer,Tyrkia og dramatisk skue ned fjellet mot små viker og strender.

Muligheten for å krysse øya over dager er gode,og turene kan starte fra flere steder

Bon Voyage
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.