Salomonpjäxor X-adventure RAID (hållbarhet)

Jag har ett par Salomon X-adventure RAID för skridskoåkning. Tyvärr innebär ju skridsko en hel del promenader också, vilket har fått materialet på framdelen kring pinnen (som fästs i bindningen på skridskon) att börja nötas ned. Det är inte mkt kvar av material nu, efter ett års hyfsad användning.

Vet ngn hur pinnen är infäst? Finns det risk för att den lossnar? Är det ngn annan som har samma problem?
Kan man göra ngt åt det eller är det bara att gå tillbaka till butiken och gnälla?

Känns lite surt att en produkt i denna prisklass börjar vittra sönder efter ett år.

I övrigt har de fungerat mer än utmärkt. Stabila och lätta. Kanske lite lätt att blöta igenom när det är fuktigt.
Bild:
http://64.95.118.51/images/opti/7e/ad/Salomon_X_Adventure_Raid_Skis-resized200.jpg
 
Jag har ett par Lundhags XA Arc som jag har köpt till en gummikloss till. Den fästs på själva pinnen och ska skydda vid promenader. Gummiklossen är ej framtagen för att passa Lundhags utan till Alpina, tror jag. Men jag har träffat på nån med samma känga som du som hade en lika/liknande kloss på sina och tyckte att det funkade bra.

Detta svarar visserligen inte på dina frågor men kanske kan vara till nån hjälp ändå.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips