Säsongsstart på Rjukan!

Har inte klättrat själv ännu,
men det är möjligheter för den riktigt entusiastiske att klättra Gaustatopp fossen nu!
Tre ganska bra pelare på 30-40 meter, blandat brant och mindre brant, samt mycket mixat. Tips till den som vill topprepa: ta med ett extra rep (eller 30 slingor) samt kilar/friends.

http://www.mountain-activity.no genomgår för tillfället en seriös rekonstuktion, men väntas vara back on track den 16 oktober med nya uppdateringar.
Jobbar med en ny interface i flashMX, mot en mysql base där man kan söka på både uppdateringar och fosser i området. Den nya isguiden blir väsentligt mer printer/browser friendly (mysql,php,html).
Om nån har ideer om strukturen för den nya sidan så tar jag gärna imot input.

/ Andreas
 
Spännande!

Spännande! Jag är SÅ UPPLAGD för att hacka lite is. Och Rjukan är ju fantastiskt fint. Bra jobb med sidan, förresten. Kul. *tumme!*
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips