Ryfjället

  • Trådstartare jaxbacker@hotmail.com (Jörgen Axelsson)
  • Start datum

jaxbacker@hotmail.com (Jörgen Axelsson)

Gäst
Är det nån som har koll på lämplig utgångspunkt för att ta sig upp på Ryfjället? Har tex aldrig sett nått bra ställe att lämna bilen på. Finns det nån led eller nått skoterspår upp genom skogen?


mvh
Jörgen Axelsson
 
Upp på Ry

Ett alternativ är att följa gamla störtloppsbacken och kraftledningen nerifrån E 12:an. Lämna bilen vid informationsskylten.
Ett annat alternativ är att följa ett markerat skoterspår från Jukksbäcken. Skoterspåret används bl.a. av för service av TV-masten. Lämna bilen vid parkeringsplatsen Ö om bron över Jukksbäcken.
Vad som är bäst beror bl.a. på vilken väg man vill åka ner!


Hälsn. Ante.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Jaxbacker@hotmail.com (Jörgen Axelsson)

Gäst
Tack, slipper irra mig igenom granskogen (nm)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips