Rundslingor i Flen med omnejd.

Hej!

Vi är ett gäng som ska ut och upptäcka naturen kring Flen. Om det krävs en bilresa på en halvtimme för att upptäcka riktigt fina ställen så gör det inget.

Finns några förslag? En rundslinga mellan 10-20 km skulle vara bra. Vi gillar gamla mörka täta skogar och sjöar. Vi har tänkt tälta.
 
Googling på Sörmlandsleden och rundslinga ger bl a träff på http://www.sormlandsleden.se/vandring/rundslingor/stenhuggarmon/

Hälleforsnäs har en del skogar. kanske kan du hitta nåt där med den här etappen http://www.sormlandsleden.se/vandring/etappbeskrivningar-och-kartor/232-harpsundsvagen-halleforsnas/
och en cirkeltur?

Etappen väster om Hälleforsnäs ser möjlig ut att ha som del i en rundslinga med utnyttjande av stigar söder om.

Kolla kartor t ex genom att söka kso2 för att komma till https://kso.etjanster.lantmateriet.se/ och Hittas kartor med friluftsinfo https://www.hitta.se/kartan!~59.13831,16.40820,11.674824108569794z/tr!i=5fBXlnf7/tileLayer!l=2

Thure
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips