Rullfäste...

Rullfästen.

Graip; sa:
Tänkte att Rec´s fäste SUFT, kunde vara ett passande alternativ till Struble U-20.
/Björn

Tjena.
För att återgå till rullfästen.....beställ inte bara ett rullfäste utan se till att fästet passar till just din rulle.

Som exempel kan jag nämna att min Loop2-rulle passar skitdåligt på ett av mina fabriksbyggda Sage-spön (Sage RPL+ 690 med Struble), men Loop2-rullen sitter som gjuten i mitt REC AUS-rullfäste ur Classic Serien, som sitter på ett eget byggt Sage VPS 590.

Till VPS 590-klingan skickade Loop ett ”Struble Orginalrullfäste” men det visade sig vara ett äldre Struble som sitter/suttit på gamla RPL-serien och samma visa upprepade sig igen. Fästet passade ej till Loop2-rullen (gick ej upp på rullfoten).

Trist om man inte kollar upp passningen innan man limmar dit delarna.

/ Erik
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Erik,
hur länge har du haft ditt Rec-fäste, har du hunnit få någon uppfattning om kvaliteten överlag?

Eftersom så gott som samtliga metallflugrullar, har fötter som sitter fast med två små skruvar, är det ju märkligt att det inte tillhandahålls alternativa rullfötter, att växla mellan.

/Björn

Eh, vilket träinlägg valde du?
 
Rullfästen.

Hej.
Detta är 2:a sommaren jag använder spöt. Har inte märkt några nackdelar än och fästet ser ut som då det var nytt.

Eftersom det av Loop skickade Struble-fästet ej passade min Loop-rulle (ironiskt nog eftersom Loop och Sage ”hör ihop”), tog jag med min rulle och gick till en butik på orten och provade mig fram till ett passande (dvs REC AUS) ur deras sortiment. Träslaget gick ej att välja (fanns bara ett REC) utan blev ”Icoco Cocobolo”.

Det kan tilläggas att REC-fästet är smäckrare byggt än det felaktigt skickade Struble-fästet.

/ Erik
 
Skönt att höra

Looprulle, var det och blir det, här också.

Skall kolla och jämföra SUFT med AUS.

Tack Erik.

/Björn
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.