Rolig havskajak för mindre tjej?

Hej!

En som ni har glömt är Walley Anasacuta, riktikgt kul kajak, med lite packdiciplin ska det nog inte vara några problem att få med för en vecka (jag klarar det i min Eliza composit som har nästan samma volym, Elizan är för övrigt riktigt kul i vågor).

Angående Greenland T så skulle jag nog inte klassa den som stor, lång är den men inget som är markant, lättsvängd och svarar bra på styrtag och kantning samt väldigt lättdriven (infot kommer från en tjej på 1.61m/60kg). Den är låg som men det ser jag som en fördel, bra med ett tätt kapell till den ;).

Joakim
 
Tack så mycket för många svar! Jag har inte haft tid att kolla upp alla förslag ännu, men en av de som jag har blivit lite extra nyfiken på är Tideracen, Xplore S och Xcite S. Är det någon som har någon negativ feedback om dem? Jag har inte hittat så mycket sådan.

/Sanna

Hej Sanna.

Nu vet jag ju inte var du bor, men jag vet att SöderKajak har en Tiderace Xcite S Hardcore Pro liggandes på hyllan. Åk och titta och se om det kanske är något för dig.
Jag vet att Patrik har sålt rätt många av Xcite S till just till lite mindre paddlare som uppskattar en kajak som man sitter lite tajtare i och som är kul och lekfull.

Mvh.
Peter/HavsPaddling
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Tack!

Tack igen för alla fina svar! Jag har lyckats att testa en hel del av alternativen ni har gett, vilket har varit både lärorikt och roligt. Det var inte lätt nu i slutet att fatta ett beslut, men det ser ut som att det blir en Arrow Nuka.
Då är det "bara" val av paddel nu då, det blir nog minst lika intressant. :)

/Sanna
 
Tack igen för alla fina svar! Jag har lyckats att testa en hel del av alternativen ni har gett, vilket har varit både lärorikt och roligt. Det var inte lätt nu i slutet att fatta ett beslut, men det ser ut som att det blir en Arrow Nuka.
Då är det "bara" val av paddel nu då, det blir nog minst lika intressant. :)

/Sanna

Paddel är svårare att välja rätt. Det tar ett antal paddlingsturer, inte bara korta provpaddlingar, att komma fram till om en paddel är bra eller inte.

--- Mats ---
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips