Rita i karta och föra över till explorist xl

Hej.

Jag har en Magellan eXplorist XL med Topo Sweden Plus kartan som jag använder när jag jagar. Kartan är riktigt bra och detaljerad. Stort sett varenda detalj (myrar, småsjöar, skogsvägar mellan hyggen mm) är inritad på denna karan och återfinns när man är ute o vandrar, stort + till den kartan, värd vart enda öre.
Nu till min fråga, efter som jag jagar så måste jag hålla mej innom vissa områden. Man får en karta (på papper) av markägaren där "mitt jaktområde" är inritat med linjer. Går det med nått program att rita in för hand i datorn och föra över så att det syns på min Topo karta i GPS:n

Jag har fört över Topo Sweden Plus kartan till datorn med MapSend Lite och det funkar fint och nu vill jag kunna rita linjer där och sedan föra över dessa till GPS:n.

Mycket tacksam för svar.
 
Skapa rutt eller spår längs jaktgränslinjen?

Ett alternativ kan vara att skapa POI:s på varenda brytpunkt längs jaktgränsen, för att sedan skapa en rutt av dessa brytpunkter. För över rutten till Explorist XL och aktivera den till nästa jaktpass! Då syns gränsen på kartan. Jag tror att det är en begränsning på max 50 POI:s per rutt, så din jaktgräns får inte vara alltför krokig.

Sedan kan det funka att gå längs hela jaktgränsen och spara spåret. Glöm inte att radera den gamla rutten först innan du påbörjar promenaden.

Om din jaktgräns sammanfaller med ägogränsen, så finns ju också alternativet Map on Demand (som dock kostar en hygglig slant).
/Niklas
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Ett alternativ kan vara att skapa POI:s på varenda brytpunkt längs jaktgränsen, för att sedan skapa en rutt av dessa brytpunkter. För över rutten till Explorist XL och aktivera den till nästa jaktpass! Då syns gränsen på kartan. Jag tror att det är en begränsning på max 50 POI:s per rutt, så din jaktgräns får inte vara alltför krokig.

Sedan kan det funka att gå längs hela jaktgränsen och spara spåret. Glöm inte att radera den gamla rutten först innan du påbörjar promenaden.

Om din jaktgräns sammanfaller med ägogränsen, så finns ju också alternativet Map on Demand (som dock kostar en hygglig slant).
/Niklas

Niking, jo det är ett alternativ att skapa POI:s på varenda brytpunkt, ska kolla om inte det är för krokigt..kan bli på det berömda håret.

Nästa alternativ att gå längs jaktgränsen..bra förslag men, nja känns lite svettigt då det handlar om nästan 4000ha.

Tyvärr sammanfaller det inte med ägogränsen.

Bäst vore det om det gick att rita i MapSend Lite och sedan föra över det till GPS.
Synd att det inte går att använda Fugawi med eXplorist.
 
En möjlighet att kombinera Fugawi och Mapsend Lite, skulle kunna vara att rita upp jaktgränserna som färdspår i Fugawi och sedan med hjälp av programmet ”GPS Utility” konvertera Fugawi färdspåret till färdspår i Mapsend Lite formatet, enligt beskrivningen nedan:
  1. 1. Öppna och kalibrera fastighets- eller jakt-kartan i Fugawi (även Oziexplorer eller Kartex kan användas. Kartex i kombination med en fastighetskarta i RIK format som man kan beställa på Lantmäteriets sida ”Din karta”).
  2. 2. Använd ”Rita färdspår” funktionen i Fugawi och rita på kartan upp ett färdspår som följer gränsen för jaktområdet.
  3. 3. Spara färdspåret till en fil med ”Spara som” funktionen i Fugawi.
  4. 4. Använd programmet ”GPS Utility” för att konvertera den sparade färdspårsfilen för Fugawi till en färdspårsfil enligt Mapsend-formatet. Hemsidan där du kan ladda ner GPS Utility kan du hitta med sökfunktionen i detta forum eller via Google.
  5. 5. Öppna den konverterade filen i Mapsend Lite
  6. 6. Skicka över spåret till din GPS
Gratisversionen av GPS Utility klarar endast upp till ca 600 färdspårspunkter. Om du behöver använda fler punkter kan du dela upp färdspåret i fler filer som du efter konverteringen till önskat format kombinerar till en fil

Jag har provat metodiken ovan för en Garmin 60CSx och Mapsource med Friluftskartan Pro. Det fungerade utmärkt. Testade även punkt 1-5 för Magellans Mapsend Lite. Det fungerade, men eftersom jag inte har någon Magellan GPS kunde jag inte se slutresultatet tillsammans med Topo-kartan.

Det är bättre att använda färdspår i stället för rutter och waypoints eftersom antalet waypoints man kan ha i en rutt är färre an antalet punkter i ett färdspår.

Har även provat att hitta fastighetsgränser genom att följa ett spår som jag lagt ut längs fastighetsgränsen. I regel hittade jag gränsstenarna inom 1-5 meter från spåret som jag följde med GPSen. I vissa fall kunde man få lite större avvikelser mellan spår och upphittade gränsstenar, storleksordningen, 10-30 meter. Detta berodde troligen på att fastighetskartan i vissa fall kan innehålla fel,
se Torbjörn Djuvfeldts artikel: http://www.djuvfeldt.se/fusion/viewpage.php?page_id=8

/Bernt
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips