Prisvärda TEG: s?

Letar efter Termo elektriska element som tål 300 grader på varma sidan för kraftbygge. Har bara hittat såna som kostar flera hundra kronor styck eller mer. Lite mycket i förhållande till vad man får ur en vedspis. Någon som har tips? Ebay kollas regelbundet.
 
Letar efter Termo elektriska element som tål 300 grader på varma sidan för kraftbygge. Har bara hittat såna som kostar flera hundra kronor styck eller mer. Lite mycket i förhållande till vad man får ur en vedspis. Någon som har tips? Ebay kollas regelbundet.

Om jag inte begriper ditt inlägg kommer jag väl förmodligen inte kunna bidra med något tips, men du får gärna förklara vad det är för "kraftbygge" du håller på med och på vilket sätt sek står i relation till kw.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Alla metoder att framställa el är effektivare än termoeletriskgenering...lägst verkningsrad - det används bara när man absolut måste.
Rymdforskning eller svagströmsapplikationer runt polerna med flera månadersmörker o minus 70.

Xxargs här kanske har tips
 
Sätt på flänsar och ett rör för luftintag så kaminen inte behöver ta från den uppvärmda luften.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips