Premiärtur in i Sarek

Hallå hallå!

Det börjar vara dags att planera sommarens vandring och jag funderar på att eventuellt gå in i Sarek för första gången.

Jag har god vana av fjällvandring, såväl ledat som oledat och tänkte vara borta max 14 dagar då årets semester inte ser ut att tillåta mer.. Gärna runt 10 dagar, om möjligt.

Jag kommer att ha möjlighet att ta bil, om fördelaktigt, till startpunkten och min ambition är att vandra runt månadsskiftet juli/augusti.

Är det någon som har något bra tips på vad jag inte bör missa på min första tur in i Sarek? Något jag bör undvika? Något speciellt ni önskat att ni visste inför er första tur dit? Någon trevlig rutt på runt 10 dagar? Alla tankar och åsikter är välkomna!
 

HasseQ

Temp. avstängd
Akkastugorna, Ruotesvagge, Rapadalen, Aktse, Saltoloukta. Köp en bra bok om Sarekvandringar och läs på i förväg.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Ta bussen till Kvikkjokk. Sen går du Pårek, Luohttolako, Sarvesvagge, Neidarhieppe, Algavagge, Skarja, Bielavallda, Gukkesbron, Nienndo, Suorva. Buss till Gällivare. Lycka till önskar Pelle.
 
Som så erfaren vandrare kan du ta ganska lätt på de typiska förslagen till bra "nybörjarrutter" i Sarek. Du klarar det mesta. Det är viktigare att vara förberedd och påläst - jag ägnade många timmar här på Utsidan och tog del av alla fantastiska Sarekberättelser - det finns en hel skatt.

Går du ensam är det bra att ha med en nödsändare - jag har en InReach Mini som även klarar vanlig SMS-trafik och tar emot väderprognoser.

Saker att undvika? Försök maxa tiden inne i parken och lägg minsta möjliga tid på att ta dig in och ut ur Sarek. Det är väl inget fel på Kungsleden, men känslan blir ändå lite avslagen om du går två dagar där på slutet. Helikopter till Aktse eller Tarralouppal är ett sätt att få ut mer av turen.

Ta bussen till Kvikkjokk. Sen går du Pårek, Luohttolako, Sarvesvagge, Neidarhieppe, Algavagge, Skarja, Bielavallda, Gukkesbron, Nienndo, Suorva.

Tummen upp för det. Det är nästan precis min planerade rutt för årets tur (är optimist!) - har dock tänkt gå via Nasasvagge-Gouphervagge och avsluta i Saltoluokta (om fjällstationen funkar som vanligt). Trevligare än att gå direkt till bussen Jag räknar med nio vandringsdagar samt tre i reserv för toppturer. Och det är kanske det viktigaste rådet - att ha gott om tid.
 
Låddebákte

Har själv inte gått förbi där än, men har ju hört från flera att Låddebákte är värt att gå upp på. Lätt bestigning och fin utsikt! Har själv bara gått i utkanterna av Sarek några ggr, och en gång genom Sarek, från Suorva via Guhkkesvagge upp till Akka. Gick förbi Niak då och ångrar att vi inte gjorde en topptur upp där, lär också vara helt fantastiskt fint!
 
Vår första Sarek tur varade ungefär så länge som du tänkt vara ute. Den turen var:
Ritsem(båt)-Änonjalme-Gisuris (treparksmötet)-Routesvagge-Skarja-Alggavagge-Niejdariephvagge-Sarvesvagge-Njoatsosvagge-Tjoulddavagge-Rounas och upp genom Vallevagge (Vallespiken/prästvägen) till Kvikkjokk. Lade en extra vilodag i Skarja och gjorde en utfykt bortåt Biellevallda.
 
Här är också ett förslag av en Sarek tur (se karta nedan), det var min första tur i Sarek. Det tog 10 dagar, sista dagen vandrade vi bara 3,2 km till bilen. Vi började från och slutade till Suorva. Det var runt månadskiftet juni-juli, och alla jokkar var lätta att vada, över Guhkesvakkjåhkå, Smajlajjåhkå och Miellädno tog vi bron och snöbron över Tjåggnårisjåhkå. Toppturer gjorde vi till Vuojnestjåhkkå, Låddebakte och Niak.
 

Bilagor

  • kartSarek2009.jpg
    kartSarek2009.jpg
    132.7 KB · Visningar: 653
Här är också ett förslag av en Sarek tur (se karta nedan), det var min första tur i Sarek. Det tog 10 dagar, sista dagen vandrade vi bara 3,2 km till bilen. Vi började från och slutade till Suorva. Det var runt månadskiftet juni-juli, och alla jokkar var lätta att vada, över Guhkesvakkjåhkå, Smajlajjåhkå och Miellädno tog vi bron och snöbron över Tjåggnårisjåhkå. Toppturer gjorde vi till Vuojnestjåhkkå, Låddebakte och Niak.

Nu kan jag ju såklart räkna ut hur långt ni gick per dag, men för enkelhetens skull, minns du hur lång den totala sträckan blev?

Var det något med turen som ni önskat att ni vetat om innan ni drog ut som ni vet nu i efterhand?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips