pjäxor ?

jonaswallin@telia.com (jonas)

Gäst
Hur pass stor skillnad är det på en randonneepjäxa
(scarpa denali,nordica tr12) och en ren utförsåkningspjäxa tex salomons x scream course 9.0
om man inte har lust att köpa två uppsättningar pjäxor.
Passar pjäxorna på samma typ av bindningar eller passar denalipjäxorna bara till ex en diamirbindning och inte till en vanlig utförsbindning.


mvh jonas
 

soderkvist1@hotmail.com (Fredrik)

Gäst
Använd ej randonepjäxor i vanliga slalombindningar!

Hej!


Skilnaden är ganska stor mellan randonepjäxor och slalompjäxor. Randonepjäxor är lättare, "vekare", Bekvämare att gå i, sämre att åka skidor i, samt de har rejäl gummisula. Det sista gör att det är farligt att ha randonepjäxor i en vanlig slalombindning, utlösningsmekanismen fungerar ej som den skall pga gummisulans höga friktion mot slalombindningen. Det går dock bra att ha en vanlig slalompjäxa i en randonebindning, det är dock inte speciellt bekvämt att gå uppför men det går ju.


Ha fina turer i Vinter


Fredrik
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

jobogg@hotmail.com (Johan Bogg)

Gäst
Det fungerar. Om....

Åkmässigt är skillnaden stor på randonné- och alpinskor, är du någorlunda duktig kommer du nog inte att tycka att det är så kul att åka hårt på alpina skidor med randonnépjäxor.


Säkerhetsmässigt är det dock ok, under vissa förutsättningar. En viktig skillnad mot alpinpjäxor är att tådelen på sulan inte är lika hög. Du måste därför ha en bindning där du kan justera tådelen för att den ska passa till randonnépjäxorna. Sedan får man ju tänka till på hur hårt man ska ställa bindningen.


I alperna är det mycket vanligt bland skidlärare och pistörer att använda randonnépjäxor, främst Nordica, till alpina skidor. Men det är som sagt inte optimalt.


MVH //Johan
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips