Padjelanta i Juni

Är det någon som vet om det går att åka båt från Kvikkjokk-Padjelantaleden runt 16-17 juni? Tänkte vandra Padjelantaleden, hur brukar väder- vatten- och snösituationen vara under denna tid?
 
Lite tidigt!

Hej!

2004 vandrade jag i Padjelanta i juni från den 24 juni, dvs dag före midsommaraftonen.

Det kändes som om vi var först på plats. Vi flög från Kvikkjokk till Staloluokta med den första reguljära turen den säsongen. Piloten hade aldrig flugit sträckan förr, så jag fick lotsa honom rätt och visa lämplig landningsplats.

Själva Padjelantaleden var det året helt snöfri. Vi gick däremot söderut och upp mot Sårjusjaure och där låg snö i rätt stora mängder. Över 800 m var det i stort sett vinter.

Det är alltså rätt lotteriartat att ge sig ut den 15 juni, om inte våren blir osedvanligt varm. Mycket snö finns i området denna vinter.

Båtturen från Kvikkjokk kan säkert ordnas på beställning. De reguljära turerna har nog inte kommit igång. Hör med STF.

God tur.

Bert
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Tidigt

Hej!
För ett par år sen åkte vi med första båtturen för säsongen, från Ritsem.Tror det var precis efter midsommar. Vi hade inga problem med vår vandring men vi mötte en kille som kommit från Kvikkjokk.
Han hade haft jätteproblem att ta sig över Bållávrjåhkå, bron var inte pålagd ännu! Klokt att kolla upp innan man ger sig iväg, annars kan det kanske bli väl dramatiskt! Hur högt vattenståndet är varierar ju kraftigt år från år.
Yvonne
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips