Oregon, Dakota el. likn

Hej!
Jag söker en GPS för hustruns räkning, önskemål: stor skärm, lättanvänd, pekskärm. Skall användas främst vid viltspår med hunden samt div skogspromenader. Kamera behövs ej. Har några frågor till användare av Dakota och Oregon, hur är ljusstyrkan i skärmen?, (många mobiler är ju omöjliga att läsa i dagsljus), Hur är det med användarvänligheten?
Min egen erfarenhet är begränsad till en Legend Cx, som jag är hyfsat nöjd med till paddling som är det huvudsakliga användningsområdet. Tycker ni det är enklare eller svårare att hantera en med pekskärm, är det nån skillnad mellan Oregon och Dakota i det avseendet?

MVH Lars
 
Hej!

Jag har en Oregon 550t och tycker att den är mycket bra för mina behov (landsvägscykling). Dock är bildskärmen svår att se vid direkt solljus.

Pekskärmen är lätthanterlig och storleken är helt Ok. Lite tjock kanske men den går ned i en jackficka.En sak som imponerar jämfört med äldre modeller jag haft är signalmottagningen. Jag kan utan vidare ha den i ryggsäcken och den loggar mitt spår utan problem. Med ett 4 Gb kort så ryms hela Europas vägnät ledigt.

MVH
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Om det huvudsakliga användningsområdet är viltspårning, varför då inte Astro med hundhalsband? Förvisso inte med pekskärm, men bortsett från detta torde Astro vara närmast idealiskt.

Sedan har Magellans nya Explorist-serie också pekskärmar, liksom Triton 1500/2000.
/Niklas
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips