Obemannade stugor med låsta rum (Vouggatjålme)

Hej!

Tänkte rekommendera en fjälltur och fråga om liknande koncept finns någon annanstans.

Förra sommaren gick jag sträckan Guoletisjavvre -> (19 km) Lomtjärn -> (14 km) Guijaure (Stannade två nätter - topptur) -> (20 km) Vouggatjålme. Vacker sträcka, uppe på kalfjället nästan hela tiden. Hade gärna gått en eller två dagsetapper till.

Bild från toppturen upp på Vavlatjårro:
11850638_1041384622539740_6882932092966830090_o.jpg


Stugorna i Lomtjärn och Guijaure är obemannade. De har ett öppet rum och två låsta rum med två bäddar i varje - man hyr alltså de låsta rummen och får då låna nyckeln. För mig som vandrade ensam (för att bara tänka på mig själv några dagar), så gillade jag konceptet:
Dels hade jag lite extra säkerhet mot vädrets makter jämfört med att sova i tält, dels kunde jag låsa in min packning och gå på topptur, vilket kändes tryggt. Så jag undrar om motsvarande koncept finns någon annanstans i de svensk/norska (kal)fjällen?
Dvs där man hyr/förbokar ett obemannat rum vissa nätter och får då nyckel till dem. (Alltså inte DNT-nyckel som jag antar att "alla" har.)
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips