nybörjare undrar

  • Trådstartare annavarnhem@hotmail.com (anna)
  • Start datum

annavarnhem@hotmail.com (anna)

Gäst
hej!jag ska för första gången vandra uppe i abisko i mitten av augusti. min pojkvän hävdar att jag måste köpa ett par stövlar för 800 riksdaler för att kunna genomföra en ynka 4-dgrs tur. är detta verkligen sant? jag har ingen som helst användning för ett par milleniumstövlar.eller? vad kan man ha annars? äger ett par duktiga gröna stövlar av okänt märke som läcker lite. kommer det att bli outhärdligt? tacksam
 
Några tips och åsikter.................

Hejsan !
Det låter i mina öron överambitiöst att skaffa Tretorn Sarek Millenium enbart för detta. Självklart ska du försöka låna av någon du känner eller använda de du redan har.Om du sedan tror att vandring är något för dig så kan du investera i något liknande på sikt.


Så kallade seglarstövlar bör undvikas. Dessa är inte uppbyggda i hålfoten för vandring. Inte heller farfars gamla fiskestövlar från 60-talet duger ;-)


Lägg gärna i någon extra sula så att stötdämpningen blir bättre om du ska vandra långt. Jag brukar använda den löstagbara sulan från mina löparskor.


Om vandringen sker mestadels på Kungsleden eller på rösade leder kring Abisko (kanske du kan precisera eran färdplan) så kan gymnastikskor fungera bra med tanke på att åtminstone Kungsleden är välspångad över de blöta partier som trots allt finns. Löparskor (=gymnastiskor) har ju bra stötdämpning och det behövs i stenig terräng och efter Kungsledens traktorstig. Jag tycker att stövlar ger otillräcklig stötdämpning. Kanske dock Tretorn Sarek millenium-modellen motbevisar detta påstående.Jag har inte testat denna modell ännu, men det verkar som om stötdämpningen förbättrats avsevärt.


Jag tror faktiskt att eran vandring kan göras i gymnastikskor i stor utsträckning, med reservation för regnigt väder. Det har ju regnat en del i fjällen nu på sistone.Jag använder dock själv kängor.
Hälsningar, Mats
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

johan-ru@algonet.se (Johan Rundberg)

Gäst
Läckan...

... i dina stövlar kan du enkelt laga med t. ex. gummispackel typ Liquisole.


Mvh,


Johan
 

bert.bodin@swipnet.se (Bert Bodin)

Gäst
Jag har aldrig förstått värdet.....

Hej!


Mats Franks råd är bra!


Inte behöver man 800-kronorsstövlar för en 4-dagars vandring i Abiskoområdet.


Jag har däremot ALDRIG förstått hur tränings-/gympa-/joggingskor kan vara ett bra alternativ, någon gång.


Jag har vandrat mycket i fjällen. Ledat och oledat. Har ännu aldrig i mitt liv gått en sträcka som enbart varit torr, oavsett väder. Spång - javisst, men ofta är det en lerpöl, där spången slutar (eller börjar). Och visst vill man väl avvika från spången nån gång, även på en 4-dagarsvandring.


Däremot har jag mött många vandrare i joggingskor, eller liknande, med blöta fötter, skavsår (pga vätan), och ryggont.


Vriststöd på knölig och söndervandrad kungsled kan vara nog så användbart. Det får man av kängor, och i viss mån av bra stövlar. Betvivlar däremot starkt att joggingskor kan ge samma stadga, särskilt inte om man bär packning.


Stövlar bra! Kängor bättre. Och glöm inte att tejpa hälarna med bred häfta (Leukoplast t.ex. Finns på apoteket). Då klarar man sig troligen från skavsår. Speciellt viktigt i nya, eller lånade skor.


God tur!


Bert Bodin
 

HA,KRN

Gäst
Regnigt!

Hejsan!
Här uppe i norr har det varit kallt hela juli och det verkar inte bli bättre. Nu har det även kommit in mycket regn som enligt prognoserna verkar hålla i sig. Fast Augusti brukar bjuda på en del fint väder så man har inte gett upp ännu, vinterdäcken får vänta ett tag till. Lyssna till de andras goda råd så du inte fryser om fötterna.


MVH HA,KRN
 
Untitled

Hej! Jag håller i stort med tidigare inlägg. Men jag tror under inga omständigheter att jumpaskor är bra till någonting annat än att vada i och när man har slagit läger. På stenig mark får man ont i fötterna(det är alltid stenigt), man får inget vriststöd och man blir blöt. I stövlar får man ömma fotsulor i blockterräng, har man känsliga vrister kan det vara besvärligt att gå på skrå. Det är ändå så att det är inte försvarligt att köpa kängor för en 4 dagars tur (bra kängor får man inte under 1500). Millenium är inte nödvändigt för ändamålet, "scout" duger eftersom packningen blir lätt. Personligen har jag efter många års stövelvandrande bytt till kängor för 2 år sedan. Mest pga att Tretorn använder sämre gummikvalite, stövlarna får sprickor nästan omgående.
Stefan
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.