Neoprenstrumpor

Har någon provat neoprenstrumpor (våtdräktsmaterial) på tur vintertid?
Är framförallt intresserad av dess isolerande förmåga vid kall temperatur och fuktiga fötter.

Tack på förhand
/D
 
Som gammal orienterare är "våtsockorna" en gammal klassiker på förvåren och hösträningar i snorkalla mossmarker. Lätta och tunna varianter är perfekt när man riskerar att bli våt om fossingarna!

Hör med:

http://www.letro.se/

Det kanske har.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Isolerar gör det EJ. Då är det SealSkins du är ute efter. De håller fukten ute och finns i paddelbutiker och friluftsdito.

"Våtsockar"/neoprensockar bygger ju på principen att du värmer upp vattnet som tränger igenom och lägger sig närmast huden. Och då blir det hyfsat klimat även med svettiga fötter.

Men om problemet inte är VATTEN (vilket det INTE är då det är 15 grader minus) så är det alltså SVETTEN du vill ha bort egentligen. Fotdeo/talk och ullesockar är tipset då. Om du svettas för att du är FÖR varm, testa med en bättre socka!
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.