Någon med kunskap om marsfjället sökes

Hej! Har två dagar jag tänkte knata runt i marsfjället på, och funderar på att vandra från marsliden upp till marsfjällskåtan.

På tillbakavägen tänkte jag gå väster om fjället förbi stöksjön ( se bifogad bild, blå markering).

Min fundering är om någon gått här och vet om det finns en stig? Är bara markerat skoterled så blir lite osäker

Mvh
1000004709.png
 
Hej har ingen information men ska själv vandra om någon vecka så vi har kikat på kartan ganska ingående
Skoterled är lika med vinterled och kan vara helt omöjlig sommartid p.g.a. vatten. Ser dessutom ut att vara skog troligen fjällbjörks på återvägen inget för oss. Vi kommer att gå fram och tillbaka samma väg Marsliden-Masfjälskåtan
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips