MTB i alperna?

Snäll terräng i Alperna

har området Davos, Arosa, Lenzerheide etc i Graubunden.

Var i Arosa förra sommaren och där var det väldigt många som mtb-cyklade. Det var populärt att åka upp med ägglift eller kabin och åka utför.

Bor man i byn så ingår liftkostnaden i dagsskatten man betalar som turist.

Jag antar att många vintersportorter har samma erbjudande för att locka sommarturister.

Just Graubunden lär ha mycket att erbjuda för landsvägsryttaren också. Det finns många pass med lite trafikerade asfaltvägar därför att den huvudsakliga biltrafiken numera går på motorvägar som passerar i tunnlar på lägre höjd.

Thure
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Re: Snäll terräng i Alperna

thureb; sa:
Just Graubunden lär ha mycket att erbjuda för landsvägsryttaren också. Det finns många pass med lite trafikerade asfaltvägar därför att den huvudsakliga biltrafiken numera går på motorvägar som passerar i tunnlar på lägre höjd.

Ja vi hojade igenom fr Oberalppasset till Davos o Sankt Moritz o Livigno o Sankta Maria Val Mustair, Umbrail, Stelvio, och det var vackert o trevligt. Fast vädret kan vara ett bekymmer i högalperna.

Engadine har har en del mycket fin väg för roddare, ssk Albulapasset är eftersökt. Har dock inte hojat det själv men väl åkt bil.

Överlag är Schweiz ett mkt cykelvänligt land.

Per
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips