mtb+draghund

Hej på er är det några runt Alingsåseller Göteborg som är intresserade av att börja köra mtb med hunden som draghjälp.Jag har provat lite men det är roligt om man är några fler som kör och det är bra träning om man vill prova på att tävla lite.
 
Jag är absolut intresserad! (Lite sent kanske, men skaffade precis konto...)

Kommer flytta till Göteborg till hösten, Kålltorp närmare bestämt så Skatås ligger ju bra till. Har dock ingen cykel men har funderat på om jag ska skaffa en MTB alternativt köra en kickbike. Min bror cyklar redan så han tycker så klart att jag bör skaffa en "riktig" cykel, vi får väl se!
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Hur har det gått? Jag kan inte riktigt tänka mig att cykla i skogen med hunden som draghjälp.
På grusväg kanske...
[kapning]
Själv ska jag nog prova att ta ut weimaraner-tiken jag har hand om på skogscykling. Men då får hon springa efter.
Någon som har tips på någon särskilt jag bör tänka på? [/kapning]
Självklart får hundens ork avgöra fart och längd.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips