Mountainbikespår Sthlm

Hej!

Jag är en nybörjare som undrar om det finns några bra motionnspår för mountainbike i stockholmstrakten. Det kan gå mycket upp och ner men spåren får ej vara för tekniska. Alla tips mottages med glädje!

Pernilla
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Heja! Alltid kul med fler cyklister i skogarna.

Hej Pernilla! Vart bor du nånstans? Om du bor på södra sidan av stan så skulle jag varmt rekommendera Hellasgården och Nackareservatet, där finns allt från snabba släta stigar till riktigt tekniska dito. Kort sagt ett jättebra ställe att träna på då du kan köra ett konditionspass på de lite lättare stigarna samtidigt som du kan passa på att förbättra tekniken på de svårare.
//TH
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips