Jag uppgraderade till Garmins MapSource 6.15.4 i förhoppningen att man rättat till problemet med felaktiga proportioner på kartorna men det har man fortfarande inte åtgärdat. Fick snällt nedgradera till MapSource version 6.13.7 igen (efter en hel del möda). Därmed är ordningen nu tack och lov återställd.
En effekt av felet är att Friluftskartan Pro blir fullständigt värdelös i PC:n. Är det någon som vet om Garmins alla TOPOs har detta fel (worldwide)? Det verkar ju i så fall mycket märkligt. Prospektet för Friluftskartan Pro visar inte kartorna med detta fel. Vad säger Lantmäteriet om att deras kartmaterial förvanskas på detta sätt kan man undra.
Någon som möjligen vet om felet kommer att rättas till eller om det rentav ska följa med till Garmins GPSr (vilket i så fall skulle vara det allra värsta)?
En effekt av felet är att Friluftskartan Pro blir fullständigt värdelös i PC:n. Är det någon som vet om Garmins alla TOPOs har detta fel (worldwide)? Det verkar ju i så fall mycket märkligt. Prospektet för Friluftskartan Pro visar inte kartorna med detta fel. Vad säger Lantmäteriet om att deras kartmaterial förvanskas på detta sätt kan man undra.
Någon som möjligen vet om felet kommer att rättas till eller om det rentav ska följa med till Garmins GPSr (vilket i så fall skulle vara det allra värsta)?