Lim till stighudar

Det är dags att limma om mina korta kickerskins. Innan jag lägger 170 spänn på första bästa lim på Alewalds tar jag gärna tips på något bra lim av er som vet. Jag ska inte använda hudarna på länge och har inte bråttom.
 
OK, får slanta ut 185 spänn för en tub. Visst fasen borde det räcka till kickerskins utan problem? Fick rådet att köpa två för säkerhets skull av Addnature (via mail). Kickerskinsen är smala remsor som endast täcker spannet på mina 60 mm breda turskidor (Åsnes Vikafjell FL).
 
Jag har limmat om två fullstora stighudar samt fräschat upp ändarna på två till med en tub. Det räckte, men bara precis så ett par med kickerskins borde inte vara några problem
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips