Lax i Viskan eller fluga i Hyssna

Saxat från [ http://laxfiske.nu ]

Viskan har sina källflöden från sjö systemen runt Borås i Västergötland, mynnar ut i Klosterfjorden ca 1,3mil norr om Varberg.

Fisket
Fisket på Viskan bedrivs från mynningen och ca 6km upp till övre gränsen vid gårdarna Näs och Stengård, det finns några fina fiskesträckor vid Lekvad och Kullagård i Veddige samt vid Åsbro i Åskloster, i biflödet Surtan finns fina flugfiskesträckor i trakterna kring Hyssna.

_____________________________________________________

e det någon här som är insatt i de fina sträckorna vid hyssna?
 
Viskan, är inte det ett av de där dikena i den där ramsan man fick lära sig i skolan? :) Seriöst så har jag inte fiskat söder om Byskeälven :)
 
*skäms*

det är så att jag inte hittar den tråden när vi snackade om fisket i norra bolle, har letat många ggr.. lite pinsampt *host* *host*
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.
Nolån mellan Töllsjö och Mårtensbacka. Jag vet inte om det är känsligt att fiska där. Jag fiskar ändå. Mycket 15-25cm. Uppströms Mårtensbacka mot Hedared är jävligt naturskönt, men vattnet är helt kolsvart mellan storskogen (om den inte blivit avverkad) av skugga och humus.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips