Kungsleden på en dag!

Min resa skall naturligtvis ske i en varmluftsballong, för då har jag alla med mig och kan känna mig som en ny ingenjör Andrée

Jag skulle undvika att ta efter Andree. Han var ett praktfiasko, och han visste själv om det redan då han stack (men med den mängd riskkapital han hade fått hade han inget val)

Christian
 
Tack för omtanken! Jag läste någonstans att Andrée ändå gjorde en fantastisk prestation genom att han tidigare mestadelen levt på wienerbröd. Det var nog ingen bra grund i polarsammanhang.
Nu letar jag efter ballonguthyrare, och fann en sida med länken http://www.liveit.se/upplevelser/10025/?kat=3&uri=/kategori/luft_och_flyg/
En ballong ser förbaskat mäktig ut, bara vi inte gör bort oss genom att skrapa i fjällsidor och landa lite hårdhänt med korgen.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Kanske en såndär moppemotordriven hang-glider kan vara något. Är det någon som vet vad jag tänker på? Det liknar en mygga på håll och borde smälta bra in i miljön.
 
Det där var ett himla bra förslag, men jag är rädd att många tar illa vid sig när en förbränningsmotor kommer på tal. Jag gjorde ett stort misstag när helikopter kom med i bilden, och övergick då till varmluftsballong. Men en luftburen moped kanske blidkar miljövänner. Det finns också ett sportsligt moment i en sådan färd, framförallt när jag skall landa i klapperstensfält. De finns ju alltid uppe på topparna. Eller vad som händer med mig i videsnår och vattensjuka områden!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips