Korspunktsjakten är "renoverad"

clindh

Forumvärd
När vi bytte till nya webbplattformen i somras följde en del material inte med; det var lagrat på ett sätt att det krävdes en hel den handpåläggning för att lyfta över det. En sådan avdelning var "Korspunktsjakten" som vi drog igång 2001.

Nu har flitiga Ulrika och jag lyft in alla rapporter i nya systemet och jakten kan fortsätta på de punkter som ännu inte sett Utsidan-besök:
http://www.utsidan.se/cldoc/12146.htm
 
Sweref 99 TM istället för RT 90

Det var på tiden. :) Men med tanke på att Sverige och Lantmäteriet numera har övergått från RT 90 2,5 gon V till SWEREF 99 TM, så borde väl också Utsidan göra det samma med sin korspunktsjakt. Det skulle i vart fall vara önskvärt för oss som bor i södra Sverige, där alla RT 90 punkter i princip redan är tagna.
/Niklas
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips