Konstig yta på pinewood byxor

Hej,

I min eviga jakt på byxor i syntet material som passar mig som är lång och small har jag hittat ett par byxor som passar bra.

Pinewood hunt.
Dessa ska vara i polyester(syntet)

Men tyget ser lite märkligt ut.
Nästan lite luddigt. Här ser man det bra.
https://images.app.goo.gl/pq3yiAFM1u5kADJ79

Någon som har koll på varför det set ut så här?
Påverkar det funktion?

Funkar de bra som vildmarksbyxor? Torkar snabbare än bomullsblandningar?
 
Efter vävningen borstas ytan, inte så bra som loden som är ull men rätt bra. Tyget blir mjukare och tystare i kontakt med vegitationen.
Syntet torkar snabbt när det blir vått, även av kropsvärmen om du generar någon.

go tur
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Jag tror huvudsyftet med den borstade ytan är att plagget skall vara tystare att röra sig i, speciellt då byxan är tilltänkt för jakt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips