Köpa Diafilm

Hej,
Ska på en långresa i sommar och behöver köpa diafilm. Vet någon var man gör det nuförtiden?
mvh
Peter
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Kan vara värt att besöka den lokale fotohandlaren

Allt beror på vilka krav man har. Själv har jag en fotohandlare som jag går till och frågar om han inte har något "under disken". Det är lite äldre filmer som han inte säljer i affären men som han sparar ändå. De kan man få köpa för en tia styck. Oftast förvarar han dem i kylskåp så det borde inte vara någon fara.

Allting har med filmens mognad och hur viktigt det är för en.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips