Klister från gamla dekaler

Någon som vet hur man på bästa sätt tar bort klister från gamla dekaler ? Sitter som berget och ser riktigt fult ut.
 
Prova micro-trasa.. Jag tog bort klistermärken från ett kylskåp som inte gick att få loss med något annat. Annars så kan du köra varmluftspistolen(försiktigt).
 
Prova med rödsprit. Det brukar lösa det mesta. Varmluftspistol hade jag nog inte vågat testa, det finns nog risk för att lacken skadas.

/g
 
Bensin

Jag brukar köra med kemiskt ren bensin. Det funkar kanon. Ta det vacket med ev. dekaler, för risken är att dessa försvinner också.
/Holst
 
Ett problem med att få bort geggigt klister är ju att det liksom fastnar igen så man smetar bara omkring det. Det brukar jag lösa genom att använda olja (matolja går bra). Då blir ytan visserligen oljig men oljan får man bort bra med en trasa och sen avfettning.

Har klistret torkat så det är sprött kan man försöka skrapa bort det. Men då gäller det att skapa med nåt som är hårdare än klistret men mjukare än lacken.

Mjuka upp med värme eller nåt lösningsmedel kan gå, men det beror ju på vad det är för klister.
 
strand; sa:
Prova med rödsprit. Det brukar lösa det mesta. Varmluftspistol hade jag nog inte vågat testa, det finns nog risk för att lacken skadas.

/g

Nackdelen med t-röd är att det efteråt blir en fet hinna. Använd kemskt ren bensin, förstör ej plaster (kanske vissa) å det blir rent efteråt.
 

Aktuellt

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips