Klassiskt mellan Abisko & Keb

Någon som kan säga om man kan åka med längdskidor mellan Abisko-Kebnekaise? Tänkte ta en tur i april och undrar då om man kan åka klassisk åkstil i några "spår". Eller är det tunga turskidor som gäller? Finns det spår från tidigare åkare eller är det skoterspår man får följa? Jag tänkte ta det på ca 3-4 dagar.
Tommy
 
Visst går det att åka klassiskt

Kolla in den här tråden om skate-skidor på Kungsleden.

http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=10112

Det är förvisso förbjudet att åka skoter i området runt Kebne. Men det är en av de mest åkta sträckorna på vintern så det finns god chans till att det finns spår.

Det är främst i nedförsbackar man önskar att man har stålkanter. Fast vissa klarar ju t.o.m. slalombackar med sina skate-skidor. Det kräver dock en hel del träning innan.

/Jonas U
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Jeg gikk denne turen i mars 2001. Det var scooterspor fra Abisko til Alesjaure. Fra Alesjaure til Raststugan mellom Sälke og Singi fantes ikke scooterspor. Her måtte vi gå i 20 cm løssnø, en flott opplevelse. Videre herfra til Nikka var det spor. Men dette er jo ett år siden.

Om det er spor avhenger jo oftest av hvor lenge det er siden siste snøfall.... Og i april vil det oftest være spor over hele ruta, da det er flere ute på tur.

Leif S
 
Re: Visst går det att åka klassiskt

utter; sa:
Det är förvisso förbjudet att åka skoter i området runt Kebne. Men det är en av de mest åkta sträckorna på vintern så det finns god chans till att det finns spår.

Nja. En dag med halvataskigt väder räcker ju effektivt för att ta bort alla spår, och då blir det lössnö-åkning.

Det man bör veta innan man ger sig ut med smala, stålkantslösa, skidor är ju att det är ingen spårmaskin. Utan finns det spår så är det beroende på att andra har åkt där.

Folk åker också med pulkor så spåren kan bitvis vara ganska 'platta'.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips